Clicky

۰
سبد خرید
کفسازی
درخواست مشاوره

واتس اپ دیجی کف

روان کننده بتن :

روان کننده بتن محصولی است که باعث افزایش اسلامپ ( روانی ) بتن بدون افزودن آب به بتن می شود در نتیجه بدون بالا بردن نسبت آب به سیمان ( که باعث افت مقاومت فشاری بتن و افزایش نفوذپذیری بتن می شود ) کارایی بتن را بالاتر می رود .

نسلهای مختلف روان کننده بتن :

روان کننده های بتن نسل اول که در دهه 1930 میلادی به صورت گسترده مورد مصرف قرار گرفتند بر پایه لیگنو سولفونات بودند و با توجه به عملکردشان در بتن خاصیت دیرگیری داشتند و از معایب این نسل روان کننده ، مقدار مصرف بالا و محدودیت مصرف در فصول سرد سال به علت دیرگیری و پایین آوردن مقاومت فشاری بتن سخت شده بود .
روان کننده های بتن نسل دوم که در دهه 1960 میلادی تولید شدند بر پایه ملامین سولفونات و نفتالین سولفونات ها بودند که به فوق روان کننده ها و یا کاهنده های قوی آب در بتن معروف شدند ، این فوق روان کننده ها با اینکه قویتر از نسل اول بودند ولی باز هم دیرگیر بوده و مصرف آنها در فصول سرد سال محدودیت داشت و همچنین به دلیل نوع ساختار پلیمری این نوع فوق روان کننده ها باید حتماً قبل از مصرف در بتن با سیمان مصرفی از لحاظ سازگار بودن آزمایش شوند .
روان کننده های نسل سوم که به فوق روان کننده های قوی و یا ابر روان کننده ها معروف هستند بر پایه پلی کربوکسیلات اتر می باشند و کاهنده بسیار قوی آب در بتن هستند و برای نسبت های آب به سیمان زیر 0.4 کاربرد دارند و باعث افزایش مقاومت فشاری بتن و کارایی بالا به طور همزمان می شوند . همچنین این نوع ابر روان کننده ها بخاطر حباب زایی کمتر در بتن ، باعث عدم نفوذپذیری در بتن می شوند .
​​​​​​​

​تاثیر روان کننده ها بر بتن تازه و سخت شده :

استفاده از روان کننده های بتن باعث کاهش آب اختلاط در بتن تازه و پایین آمدن نسبت w/c می شوند و همچنین باعث کاهش افت اسلامپ بتن تازه ، افزایش خاصیت پمپ پذیری و ماله پذیری بتن ، افزایش کارایی بتن تازه ، کاهش مشکل آب انداختگی در بتن ، یکنواختی در تولید بتن ، به تاخیر انداختن گرمای هیدراتاسیون اولیه بتن و جلوگیری از جمع شدگی خمیری بتن تازه می شوند .

استفاده از این مصالح در بتن سخت شده نیز باعث افزایش چشمگیر مقاومت فشاری بتن ، افزایش اندک مقاومت خمشی بتن ، کاهش نفوذپذیری و تخلخل بتن و افزایش دوام بتن سخت شده می شوند .

انواع روان کننده های بتن بر اساس تاثیر بر سرعت گیرش بتن تازه :

1- روان کننده های دیرگیر یا کند گیر : 
​​​​​​​این نوع روان کننده ها بیشتر در فصول گرم سال و در بتن ریزی های حجیم استفاده می شوند و دلیل استفاده از این مصالح می تواند کاهش دمای هیدراتاسیون بتن در بتن ریزی های حجیم و یا افزایش زمان کارپذیری بتن تازه در فصول گرم سال باشد و نوع سیمان مصرفی در بتن نیز بسیار تاثیر گذار می باشد ، لذا حتماً جهت تهیه روان کننده های بتن از مشاوره رایگان ما بهره بگیرید .

2- روان کننده های نرمال :
​​​​​​این نوع روان کننده ها همانطور که از نامشان پیداست نه دیرگیر هستند و نه زودگیر و با توجه به افزودنی هایی که در خود دارند روند هیدراتاسیون سیمان را مقداری تسریع می کنند تا اثر ذاتی دیرگیر روان کننده را خنثی نمایند و مدت زمان گیرش بتن 1+ ساعت بیشتر از زمان گیرش بتن بدون روان کننده است .


3- روان کننده های زودگیر :
​​​​​​​جهت خنثی کردن اثر ماهوی روان کننده ها افزودنی زودگیر به این نوع روان کننده بتن اضافه می شود که مقدار زودگیری این محصول بسته به شرایط آب و هوایی و حجم بتن ریزی و نوع سیمان مصرفی متغیر است ولی در کل مصرف این نوع فوق روان کننده باعث تسریع در گیرش بتن می شود و مناسب برای اجرای قسمت هایی از سازه بتنی است که زودتر قالب آنها باز می شوند و یا در هوای سرد بتن ریزی انجام شده و بیم آن می رود که بتن یخ بزند ، جهت استفاده در بتن های مسلح حتماً باید از فوق روان کننده ها و یا ضد یخ بدون کلراید استفاده کرد و بیشترین مصرف این نوع روان کننده ها در تولید قطعات بتنی پیش ساخته و کانال ها و پوشش های بتنی تونل ها است . 

تهیه و تنظیم : www.digikaf.com

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش